Samochody Forda sterują aplikacjami głosowymi

Na targach IFA Ford zaprezentował pierwszego niemieckiego partnera do współpracy w zakresie sterowania głosowego w samochodach za pomocą aplikacji głosowych.

Dzięki systemowi kierowcy mogą sterować aplikacjami na smartfony za pomocą poleceń głosowych lub przycisków na desce rozdzielczej lub mogą na głos odczytywać treść. Pierwszymi partnerami są Tomtom (nawigacja), Deutsche Telekom (aplikacja do czytania) i Die Welt (aktualności). Pokazana na targach IFA wersja systemu i przystosowane aplikacje to wciąż prototyp, od 2014 roku system „Sync” będzie sprzedawany za dodatkową opłatą w ramach systemu rozrywki w nowych modelach Forda. Ford pokazał system już w lutym na Mobile World Congress, ale w tym czasie nie było żadnych niemieckich partnerów.

Synchronizacja działa z Androidem i iPhonem, ale z tym drugim tylko wtedy, gdy iPhone jest podłączony do samochodu przez USB, a użytkownik już otworzył daną aplikację. W systemie Android działa to również przez Bluetooth, aplikacje otwierają się automatycznie w razie potrzeby. App Link to interfejs Forda między radiem samochodowym a aplikacjami „Sync”. Aplikacje mogą korzystać z przycisków menu na desce rozdzielczej i odbierać polecenia głosowe za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego samochodu. Sync lub App Link w dużej mierze rezygnuje z wyświetlacza graficznego. Do tej pory modele amerykańskie miały tylko mały wyświetlacz, który pokazuje tylko podstawowe informacje, który ma zostać rozszerzony na rynek europejski. Na przykład w aplikacji Tomtom wyświetlacz smartfona nadal jest systemem nawigacji, w przypadku innych aplikacji smartfon pozostaje pusty, dzięki czemu kierowca może skoncentrować się na drodze. Aplikacje muszą być dostosowane do interfejsu łącza aplikacji w celu synchronizacji. Chevrolet i Mirrorlink pracują nad podobnym systemem połączenia samochodu z iPhonem.

  • TAGS

LEAVE A REPLY