12 błędów których powinieneś unikać w Photoshopie

Jak w Photoshopie poprawić jakość zdjęcia?

Photoshop to potężne narzędzie do obróbki grafiki oraz poprawy jakości fotografii, choć ilość najróżniejszych opcji jest tak ogromna, że pojęcia „poprawa jakości zdjęcia” w odniesieniu do tego programu jest ogromne. Tym razem spróbujemy najprostszego sposobu, czyli poprawy jakości poprzez edycję krzywej.

W pierwszej kolejności uruchamiamy program Photoshop, a następnie otwieramy w nim zdjęcie, które chcemy edytować.

Następnie przechodzimy do zakładki „Obraz” i z menu wybieramy kolejno „Dopasowania” oraz „Krzywe…”.

W nowym oknie możemy przeciągać krzywą na lewą lub prawą stronę dopóki jakość zdjęcia nie będzie zadowalająca. Po wykonaniu wszystkich edycji klikamy na OK i zapisujemy zdjęcie.

Szybkie sposoby na obróbkę zdjęć w Photoshopie

Poradnik z obróbki zdjęć, w którym przedstawiam szybkie sposoby na obróbkę zdjęć w Photoshopie. Zobacz jakie są moje ulubione korekty, które wprowadzisz kilkoma kliknięciami i osiągniesz zdumiewające efekty. Poznaj TOP 8 moich ulubionych korekt w Photoshopie!

JAK WYGŁADZIĆ SKÓRĘ W PHOTOSHOPIE

W filmie zobaczysz najprostszy sposób na szybkie wygładzenie skóry w Photoshopie. Sprawdzi się on wtedy kiedy chcesz ją lekko przymatowić. Zdecydowanie nie jest to narzędzie do zaawansowanego retuszu tylko szybkiej i delikatnej korekty. Jednak w wielu przypadkach, bardzo dobrze zdaje egzamin. Wystarczy… zwykły pędzel ale odpowiednio zastosowany!

JAK IDEALNIE WYOSTRZYĆ ZDJĘCIE W PHOTOSHOPIE

Wyostrzenie zdjęć to bardzo ważny element. Nie każdy obiektyw daje nam perfekcyjną ostrość. Jednak zawsze można ją nieco poprawić i skorzystać z narzędzi dostępnych w Photoshopie. Mam jeden sposób na wyostrzenie zdjęć, który sprawdza się idealnie i działa bardzo dobrze. W tym filmie poznasz tę metodę! Skorzystamy z filtra górnoprzepustowego!

JAK ZREDUKOWAĆ ŻÓŁTY ODCIEŃ SKÓRY

Kiedy mamy niekorzystne światło, skóra może wpadać w żółty odcień co nie wygląda zbyt dobrze. Wówczas warto skorygować ten kolor i sprawić, żeby skóra wyglądał ładnie oraz naturalnie. W Photoshopie jest narzędzie, które idealnie sobie z tym poradzi! Wykorzystamy narzędzie Kolor Selektywny!

JAK SZYBKO ZROBIĆ RETUSZ SKÓRY W PHOTOSHOPIE

Niekiedy na zdjęciu potrzebujemy usunąć kilka drobnych niedoskonałości cery. Wówczas nie musimy wchodzić w zaawansowane i długie metody retuszu. Możemy skorzystać ze znacznie szybszych sposobów, które dadzą świetne efekty. Skorzystam z różnych pędzli korekcyjnych!

JAK NAJLEPIEJ DODAĆ KONTRAST DO ZDJĘĆ W PHOTOSHOPIE

Zwykłe dodawanie kontrastu w Photoshopie powoduje dodatkowo nasycenie całej fotografii. Przecież nie o to chodzi. Chcemy dodać tylko i wyłącznie kontrast! Jest na to sposób. Dzięki niemu dodamy kontrastu do zdjęcia jednocześnie nie nasycając zdjęcia. Wykorzystamy warstwę czarno-białą!

Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/C4N1GGmrN6I

12 błędów których powinieneś unikać w Photoshopie

Masz już za sobą pierwszy kontakt z Photoshopem, który oczarował Cię swoja magią i dostępnymi narzędziami. Od tej chwili nie wyobrażasz sobie życia bez tego programu i nawet nie możesz pomyśleć jak mogłeś obejść się bez edycji zdjęć w tym programie. Zauroczony nowymi możliwościami ładujesz każde swoje zdjęcia i poprawiasz w nim wszystko jak leci. Wszak po to masz Photoshopa ! Z pewnością jesteś dumny gdy wyglądasz skórę na każdym zdjęciu portretowym i podkręcasz nasycenie na fotkach z wakacji.

Jednak jak to mówią początki zawsze bywają trudne i każdy przez nie przechodził. Uwierz mi, że gdy za parę lat spojrzysz na swoje wyedytowane fotki to jeśli będziesz rozwijał swoją wiedzę na temat Photoshopa to na pewno uśmiechniesz na ich widok z politowaniem. Każdy na początku nauki popełnia błędy i tylko Ci co nie idą na przód ich nie popełniają. Istnieje jednak kilka rzeczy, które bardzo często popełniają nowicjusze tego programu. Stworzyliśmy dla Was listę poleceń i błędów jakich powinieneś się wystrzegać będąc początkującym użytkownikiem Photoshopa.

1. Wygładzanie skóry

Gdy opanujesz różne sposoby na wybielanie skóry zwłaszcza sposób z użyciem rozmycia gaussowskiego będziesz wygładzał skórę na każdym swoim zdjęciu. Błąd jaki popełniają tutaj nowicjusze to zbyt duże rozmycie oraz brak zachowanej faktury skóry. Pamiętaj, że rozmycie skóry nie polega na jej całkowitemu wygładzeniu ponieważ zawsze efekt będzie nienaturalny. Musisz zachować częściowo fakturę, skazy, pieprzyki. Nie pozwól by skóra wyglądała jak u lalki.

2. Wybielanie

Nareszcie możesz mieć śnieżnobiałe zęby oraz zdrowe, wypoczęte oczy. Jednak zasada jest tutaj taka sama jak w pierwszym punkcie tzn. powinieneś zachować umiar w swoich ulepszeniach ciała. Oczy są pierwszym elementem, na który patrzymy na zdjęciu portretowym dlatego widz od razu wyłapie, że są one zbyt bardzo wybielone. To samo dotyczy zębów. Pamiętaj, że zęby nigdy nie są białe jak kartka papieru #FFFFF. Tak więc mimo modnego Hollywodzkiego uśmiechu nie przesadzaj ! Ludzie muszą pozostać ludźmi w swojej naturalnej postaci, a nie sztucznymi wytworami Photoshopa. Rada: zrób to łagodniej.

3. Intensywność obróbki

Ten punkt również jest powiązany z powyższymi. Nowicjusze retuszu i obróbki zdjęć podkręcają kolory, kontrast, światło zazwyczaj o 2,3 razy za mocno. Pracując długo nad zdjęciem możesz nie widzieć od razu tyh zmian. Warto zapisać zdjęcie, odpocząć i za jakiś czas do niego powrócić. Zobaczysz wtedy jak mocno zmieniłeś zdjęcie. Efekt w większości przypadków będzie przesadzony ponieważ początkujący użytkownicy nie mają jeszcze wyczucia kiedy powiedzieć stop. Moja rada jest taka, by po skończonej obróbce dodać wszystkie warstwy do nowej grupy i zmniejszyć krycie grupy w okolicach 70%, a nawet mniej. W ten sposób zmniejszymy intensywność obróbki. Zobacz razem z naszym kursem retuszu jak robić to prawidłowo.

4. Wyostrzanie

Kolejny przykład na to by nie robić tego na maxa i ograniczać swoje zapędy. Dzisiaj gdy każdy producent aparatu oraz fotograf dąży do tego, by jego zdjęcie było jak najostrzejsze, ogromną pokusą może być użycia filtra górnoprzepustowego lub maski wyostrzającej. Rodzi to kolejny błąd początkujących, którzy po prostu przesadzają z wyostrzeniem przez co na zdjęciu powstają przepalanie i całość przechodzi bardziej w nieudane zdjęcie HDR. Jak temu zaradzić ? Tak samo jak poprzednio. Wybieraj o wiele mniejsze wartości wyostrzania. Bez względu czy ostrzysz tylko pojedyncze elementy zdjęcie typu oczy, usta lub też całość fotografii, stonuj swoje zapędy. Zazwyczaj wartości poniżej 10 będą odpowiednie.

5. Niedokładane zaznaczenia

Zmora większości początkujących to nieudane, niedokładne zaznaczenie i wycięcia obiektu. Sztuka prawidłowego fotomontażu oraz manipulacji zdjęciami to przede wszystkim opanowaniem technik selekcji. Nic tak nie kłuje w oczy jak nieumiejętnie wycięte kosmyki włosów, poszarpany welon panny młodej czy drzewo z usuniętą połową liści. Jeśli więc na poważnie myślisz o grafice powinieneś na samym początku opanować sztukę wycinania najróżniejszych obiektów. Chcesz opanować sztukę wycinania i selekcji ? Zobacz nasz kurs.

6. Przestarzałe funkcje

Kiedyś w Photoshopie swoje 5 minut miały wszelkie wytłoczenia, wyżłobienia, wypukłości. Dziś nadmierne stosowanie tych funkcji jest częstym krokiem nowicjuszy ponieważ wchodzą oni w opcje mieszania i pierwszą zmianą jaką widać od razu jest właśnie faza i płaskorzeźba. Podobna sprawa ma się do stosowania obrysu przy tworzeniu napisów. Jako, że jest to jeden z bardziej widocznych efektów to początkujący sięgają po niego bardzo chętnie. Nie mówimy, żeby odstawić te funkcje raz na zawsze. Jednak z pewnością w dzisiejszych czasach te e efekty są o wiele mniej widowiskowe niż jeszcze parę lat temu. Dowiesz się jak tworzyć grafikę razem z kursem Photoshop projektowanie grafiki biznesowej.

7. Praca na jednej warstwie

Po to stworzono warstwy w Photoshopie by z nich korzystać. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają i tworzą projekt na jednej warstwie. W efekcie czego nie ma możliwości powrotu lub skorygowania działania jakiegoś filtra lub polecenia. Chcąc uniknąć niespodzianek należy zawsze pracować na osobnych warstwach. Pamiętaj, że jedna warstwa to jedno polecenie. Stosuj więc warstwy dopasowania, a filtry stosuj jako filtry inteligentne, dzięki czemu będziesz miał możliwość poprawy działania filtra na późniejszym etapie projektu. W innym wypadku gdy zastosujesz filtr bezpośrednio na warstwie nie będziesz miał możliwości zmiany ustawień.

8. Filtry

Filtry są jednym z ulubionych funkcji w Photoshopie dla początkujących. Dzieje się tak za sprawą otrzymania widowiskowego efektu za pomocą jednego kliknięcia. Jednak wbrew pozorom filtry nie są najważniejszym narzędziem tego programu. Gdy minie Ci fascynacja filtrami i pogłębisz swoją wiedzę, to zobaczysz, że nie będziesz sięgał po nie już tak chętnie. Filtry przydają się naprawdę o wiele rzadziej niż np. maska warstwy czy warstwy dopasowania. Owszem za pomocą filtrów można wyczarować cuda ale uwierz mi, że potrzeba do tego odrobinę wprawy i obycia z programem. Jeśli pierwszą rzeczą jaką robisz w Photoshopie to sięganie do zakładki filtry to prawdopodobnie jesteś jeszcze na początkującym etapie nauki.

9. Kolor selektywny

Od tego efektu większość ludzi rozpoczyna naukę. Ten efekt pozwala zrozumieć działanie warstw oraz maskowania. Chodzi o desaturacje obrazu i odkrycie koloru tylko na fragmencie zdjęcia. Są to podstawy podstaw i elementarz nauki Photoshopa. Jeśli jednak masz ten etap za sobą to nie stosuj tego efektu tak często. Może i jest on widowiskowy ale lata świetności ma już za sobą. Dziś średniej klasy smartfon z automatu zrobi ten efekt. Tak więc dziś nie zachwycisz nikogo tym efektem. Chcesz zobaczyć jak naprawdę tworzyć fajne efekty fotograficzne na zdjęciach ? Mamy dla siebie ten kurs.

10. Brak psd

Zapisywanie pracy końcowej tylko w formacie jpg lub innym nieedytowalnym prędzej czy później skończy się dla Ciebie źle. To tak samo jak z tworzeniem backupu danych. Nie będziesz go robił dopóki nie stracisz danych. Tak samo nie będziesz zapisywał w pliku psd dopóki nie przyjdzie Ci powrócić do projektu. Nawet jeśli uważasz, że skończyłeś projekt to zostaw na komputerze przez jakiś czas edytowalny plik psd. Daj sobie czas, bo może się okazać, że gdy za tydzień spojrzysz na projekt to stwierdzisz, że jednak coś można poprawić. Wypracuj sobie nawyk zapisywania w psd, ponieważ jak przyjdzie Ci tworzyć zlecenie dla klientów i okaże się, że nie posiadasz pliku psd to albo klient odejdzie, albo będziesz tworzył wszystko od nowa.

11. Rozmycie tła

Na początku tego artykułu mówiliśmy o zbyt silnym wygładzaniu skóry. Ten punkt jest podobny jednak dotyczy on tła. Początkujący fotografowie często brak umiejętności fotograficznych chcą nadrobić i zatuszować w Photoshopie. Dotyka to przede wszystkim zagadnienia jakim jest głębia ostrości. Wszyscy lubimy oglądać ostry pierwszy plan, a za nim rozmyte tło. Jednak efekt ten naucz się tworzyć za pomocą aparatu i obiektywu. Jeśli Ci nie wychodzi naucz się podstaw fotografii. Symulacja tego efektu w Photoshopie przez nowicjuszy zazwyczaj wygląda nienaturalne. Nie mówimy, że nie można tego zrobić na tyle by zdjęcie miało swój klimat. Jednak do tego potrzebna jest wprawa. Zobacz jak tworzyć kreatywne fotografie w tym kursie.

12. Nieumiejętne zdjęcia czarno białe

Wszyscy lubimy dobre klimatyczne czarno białe fotki. Photoshopem nadaje się idealnie do tworzenia takich zdjęć. Jeśli myślisz, że uzyskanie zdjęcia czarno białego polega tylko na wciśnięciu Ctrl+U i obniżeniu suwaka nasycenia do zera to jeszcze dużo nauki przed Tobą. Częsty błąd początkujących adeptów to nieumiejętność wyciągnięcia kontrastu czerni bieli przy tego typu zdjęciach. Pamiętaj, że fotografia czarno biała ma wiele twarzy i sposobów na jej uzyskanie jest naprawdę mnóstwo. Jeśli myślisz o tego typu zdjęciach poznaj podstawy kontrastowania, zabawy światłem, pracy z warstwami dopasowania. Pomoże Ci w tym kolejny nasz kurs gdzie omawiamy sposób na edycję zdjęć czarno białych.

A Ty jakie błędy dopisałbyś do tej listy ?

LEAVE A REPLY