zastosowanie, praktyka, wdrożenia w firmach

Jak używać tekstu jako maski obrazu w programie Adobe InDesign

Jak używać tekstu jako maski obrazu w programie Adobe InDesign

01 z 04

Wszyscy to widzieliśmy. Duża litera w układzie czasopisma, która nie jest wypełniona czarnym atramentem, ale wypełniona jest obrazem, którego temat jest bezpośrednio związany z tematem artykułu. Jest to zauważalne i, jeśli zrobione prawidłowo, faktycznie obsługuje artykuł. Jeśli czytelnik lub użytkownik nie może zrozumieć kontekstu grafiki, technika ta nie ogranicza się do niczego więcej niż grafik demonstrujący, jak mądry jest on.

Kluczem do techniki jest właściwy dobór kroju pisma i obrazu. W rzeczywistości wybór typu jest krytyczny, ponieważ jest to kształt litery, który będzie używany jako maska ​​obrazu. Jeśli chodzi o wypełnianie liter obrazami, waga (np. Roman, Bold, Ultra Bold, Black) i styl (np. Italic, Oblique) musi uwzględniać decyzję o wypełnieniu litery obrazem, ponieważ mimo tego efektu "Cool", ważniejsza jest czytelność. Pamiętaj też o następujących kwestiach:

Ten efekt działa najlepiej, gdy używasz bardzo dużej postaci. Na powyższym obrazku litery mają ponad 600 punktów. Efektem jest tutaj, że czcionka powinna mieć charakterystyczny duży zestaw znaków, być może z dobrze ukształtowanym szeryfem, szeryfem lub silną kursywą.

Powinieneś także unikać bardzo cienkich lub lekkich czcionek.

Unikaj czcionek Grunge lub Distressed. Czcionki te charakteryzują się pociągnięciami pędzla, artefaktami i teksturami.

Mając to na uwadze, zacznijmy.

Jak utworzyć dokument w Adobe InDesign

02 z 04

Pierwszym krokiem w tym procesie jest otwarcie nowego dokumentu. Kiedy Nowy dokument Otworzyło się okno dialogowe Użyłem tych ustawień:

Zamiar: Drukuj

Liczba stron: 3

Początek strony nr: 1

Rozmiar strony: Magazyn

Kolumny: Domyślne

Marginesy: Domyślne

Krwawienie: 0p0 dookoła

Slug: 0p0 dookoła

Podgląd: wybrany

Chociaż zdecydowałem się na trzy strony, jeśli tylko podążacie za tym "Jak to zrobić", to jedna strona jest w porządku. Gdy zakończono Kliknąłem OK.

Jak utworzyć list do użycia jako maska ​​w programie Adobe InDesign

03 z 04

Po utworzeniu strony możemy teraz skupić się na tworzeniu litery do wypełnienia obrazem.

Wybierz Wpisz narzędzie. Przesuń kursor w lewy górny róg strony i przeciągnij pole tekstowe, które kończy się mniej więcej w środkowym punkcie strony. Wpisz wielką literę "A". Po podświetleniu litery otwórz czcionkę w panelu Właściwości u góry interfejsu lub panelu Znak i wybierz charakterystyczną czcionkę Serif lub Sans Serif. W moim przypadku wybrałem Myriad Pro Bold i ustaw rozmiar na 600 pt.

Przejdź do narzędzia Zaznaczanie i przenieś literę na środek strony.

Litera jest teraz gotowa, aby stać się grafiką, a nie tekstem. Po wybraniu litery wybierz Wpisz> Utwórz kontury. Chociaż nie wygląda na to, że tak się stało, w rzeczywistości litera została przekształcona z tekstu na obiekt wektorowy za pomocą obrysu i wypełnienia.

Jak utworzyć maskę tekstową w programie Adobe InDesign

04 z 04

z literą konwertowaną na wektory możemy teraz użyć tej formy do maskowania obrazu. Wybierz zakreśloną literę za pomocą narzędzia Zaznaczanie i wybierz Plik> Miejsce. Przejdź do lokalizacji obrazu, wybierz obraz i kliknij otwarty. Obraz pojawi się w formie letterform. Jeśli chcesz przesunąć obraz wewnątrz formy listowej, kliknij i przytrzymaj obraz, a pojawi się wersja "widmowa". Przeciągnij obraz, aby znaleźć pożądany wygląd i zwolnij mysz.

Jeśli chcesz przeskalować obraz, przewiń obraz, a pojawi się cel. Kliknij na niego, a zobaczysz ramkę ograniczającą. Stamtąd możesz skalować obraz.

ᐈ Jak zamienić grafikę rastrową na wektorową? Illustrator

Wielu początkujących grafików prędzej czy później trafia na sytuację, w której potrzebuje po raz pierwszy wykorzystać grafikę rastrową do dalszej pracy na wektorach w Illustratorze. Głównie zdarza się to, gdy chcemy użyć prostej grafiki zapisanej w .jpg, .png lub .psd i pracować na niej dalej przy użyciu krzywych lub jeśli chcemy przerobić skany tradycyjnych rysunków. Z pomocą przychodzi nam opcja Obrys Obrazu, dzięki której bardzo szybko i łatwo przerobimy płaski obrazek na grafikę wektorową.

Krok pierwszy - importowanie grafiki rastrowej

Najłatwiej zrobić to przeciągając plik do okna programu. Możemy też wkleić znajdującą się w schowku grafikę. Warto wiedzieć, że w tym przypadku nie będziemy mieć wyboru jeśli chodzi o osadzenie pliku - zostanie on automatycznie osadzony, czyli utracimy połączenie między obrazkiem oryginalnym a tym, nad którym pracujemy właśnie w Illustratorze. Na ogół w prostych projektach osadzanie obrazka w programie przynosi więcej korzyści niż szkody - plik można później otworzyć na innym komputerze bez większych problemów, ponieważ program nie próbuje szukać łącza.

Krok drugi - panel Obrys Obrazu

Pojawia się na górnym pasku narzędzi, kiedy wklejamy do programu plik rastrowy. Pojawia się na górnym pasku narzędzi, kiedy wklejamy do programu plik rastrowy. Klikając na napis Obraz możemy sprawdzić status obrazka (osadzony czy połączony) oraz skorzystać z opcji plików połączonych (min. podgląd szczegółowych danych obrazka, jego lokalizacji na dysku itp.). Zaraz obok możemy osadzić plik lub cofnąć osadzenie.

Krok trzeci - przycisk Obrys Obrazu

Za jego pomocą przekształcamy grafikę rastrową na wektorową.

Do wyboru mamy wiele stylów obrysowywania - od nas zależy, jaki efekt chcemy uzyskać i jaką grafikę chcemy przekształcić. Na przykład do szybkiego obrysowania pojedynczych elementów na jednolitym tle przyda się opcja “Logo czarno-białe”, a do zwektoryzowania naszych rysunków ze szkicownika możemy użyć stylu “Zdjęcie niskiej jakości”. Najlepiej samemu spróbować i zobaczyć, jaki efekt najbardziej nas zadowala.

Za jego pomocą przekształcamy grafikę rastrową na wektorową.Do wyboru mamy wiele stylów obrysowywania - od nas zależy, jaki efekt chcemy uzyskać i jaką grafikę chcemy przekształcić. Na przykład do szybkiego obrysowania pojedynczych elementów na jednolitym tle przyda się opcja “”, a do zwektoryzowania naszych rysunków ze szkicownika możemy użyć stylu “”. Najlepiej samemu spróbować i zobaczyć, jaki efekt najbardziej nas zadowala.

Kiedy wybierzemy jeden ze stylów, nasz obrazek zmieni się w podgląd tego, jak będzie wyglądał po obrysowaniu. Możemy wybrać, jaki typ podglądu nam odpowiada w polu Widok:

Ważne! Jeśli uzyskany efekt nas zadowala, aby nadać przekształcenie, musimy kliknąć przycisk Rozwiń, który pojawi się w panelu Obrys Obrazu. Dopóki tego nie zrobimy, nie zostanie on przekształcony na wektory i nie będziemy mogli go edytować. Pamiętajmy też, że często aby móc rozpocząć pracę z taką grafiką, należy ją rozgrupować.

Czasami zdarza się, że potrzebujemy mieć kontrolę nad sposobem obrysowywania obrazka. Wtedy z pomocą przychodzi nam rozbudowane okno Obrys Obrazu (Okno->Obrys Obrazu). Zawiera ono wiele zaawansowanych opcji, które znacząco rozszerzają podstawowe Style dostępne z górnego paska narzędzi.

Poniżej kilka przykładów różnych typów grafik przed i po zamianie na wektory:

zastosowanie, praktyka, wdrożenia w firmach

Sztuczna Inteligencja

Sztuczna inteligencja to jedna z najistotniejszych technologii przyszłości, która jest postrzegana jako centralny aspekt cyfrowej transformacji społeczeństwa. Czym jest dokładnie? Jak działa i do czego jest wykorzystywana? Jakie zagrożenia wiążą się z wdrażaniem i utrzymaniem sztucznej inteligencji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Mimo iż niektóre rozwiązania sztucznej inteligencji wykorzystywane są od około 50 lat, to technologia ta stale się rozwija. W związku z tym warto wiedzieć jakie możliwości oferuje obecnie oraz poznać zagrożenia wynikające z jej stosowania. Pomoże w tym lektura niniejszego artykułu, który powstał w oparciu o poniższy spis treści:

Czym jest sztuczna inteligencja (AI), do czego jest stosowana oraz jak działa?

2. Sztuczna inteligencja w wdrożeniach dla firm. Systemy informatyczne, które pozwolą zautomatyzować proces

3. Przykłady rozwiązań opartych o sztuczną inteligencje (AI)

4. Zagrożenia podczas wdrożenia i utrzymywania sztucznej inteligencji (AI)

Czym jest sztuczna inteligencja (AI), do czego jest stosowana oraz jak działa?

Sztuczna inteligencja z ang. artificial intelligence to systemy lub maszyny, których działanie naśladuje ludzką inteligencję w celu wykonywania konkretnych czynności. Mogą one również sukcesywnie usprawniać swoje funkcjonowanie dzięki zbieranym i przetwarzanym informacjom. Sztuczna inteligencja pozwala komputerom na postrzeganie własnego otoczenia. Rozumienie tego, co postrzegają oraz rozwiązywanie problemów w oparciu o osiągnięcie konkretnego celu. Systemy odbierają dane, przetwarzają je oraz odpowiednio reagują. Potrafią również w pewnym zakresie dostosowywać swoje zachowanie, co jest możliwe dzięki analizie skutków wcześniejszych działań oraz autonomicznemu działaniu.

Jak już wspomniano niektóre rozwiązania sztucznej inteligencji wykorzystywane są od dziesiątek lat, co sprawia, że nawet nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej, np. działanie wyszukiwarek internetowych. Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje AI, czyli oprogramowanie (np. wirtualni asystenci, chatboty, czy wyszukiwarki internetowe) oraz ucieleśnioną sztuczną inteligencję (np. roboty, drony, autonomiczne samochody).

Zastosowania sztucznej inteligencji

Zastosowania sztucznej inteligencji można obecnie wymieniać bez końca, a z wieloma z nich mamy do czynienia w codziennym życiu. Stosowana jest m.in. w:

– zakupach i marketingu internetowym – AI dostarcza spersonalizowane reklamy, które dobiera zazwyczaj na podstawie historii wyszukiwań, czy dokonanych wcześniej zakupów. Wspomaga również optymalizację sprzedaży, dzięki wsparciu logistyki, czy planowania zasobów;

– wyszukiwanie w Internecie – wyszukiwarki wykorzystują AI, by przetwarzać ogromne ilości danych i przedstawić najlepiej dopasowane wyniki;

– cyfrowi asystenci – odpowiadają oni na pytania, wspomagają organizację codziennych zajęć oraz rekomendują rozwiązania w oparciu o analizę zgromadzonych danych;

– nawigacja samochodowa – w dużej mierze również jest oparta na sztucznej inteligencji, w związku z czym potrafi dostosować się do zmiennych sytuacji na drodze;

– inteligentne domy – rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji uczą się ludzkich zachowań i preferencji optymalizując wykorzystanie energii, czy samodzielnie sterując wyposażeniem.

Sztuczna inteligencja w wdrożeniach dla firm. Systemy informatyczne, które pozwolą zautomatyzować proces

Kluczowym elementem w procesie wdrażania sztucznej inteligencji w firmie jest stworzenie odpowiedniego uzasadnienia biznesowego dla zastosowania rozwiązań AI oraz włącznie go do strategii przedsiębiorstwa. Zarządzający firmą powinni dokonać realistycznej oceny tego, które procesy mogą zostać zoptymalizowane dzięki AI. Co wymaga gruntownej analizy zasad działania nowej technologii oraz różnic pomiędzy AI, a standardowymi rozwiązaniami IT.

Wyzwaniem może być również przyjęcie właściwego modelu wdrażania sztucznej inteligencji. Rekomendowane jest podejście „agile”, czyli „testuj i ucz się„. Jest to szybkie działanie na zasadzie małych kroków, które pozwala błyskawicznie zweryfikować potencjał danego rozwiązania. Sprawdzić może się również model „dwóch prędkości„, który polega na szybkim wdrażaniu nowych technologii oraz stopniowej migracji dotychczasowych procesów i systemów.

Wyciągnięcie wniosków z próbnego wdrożenia rozwiązań AI powinno pozwolić zintegrować je z podstawowymi procesami biznesowymi firmy. Co umożliwi osiągnięcie korzyści określonych w uzasadnieniu biznesowym wdrożenia. Integracja powinna być całościowa, w związku z czym może wymagać zmiany dotychczasowych procesów, ich zautomatyzowania lub przeprojektowania we współpracy z osobami odpowiedzialnymi za ich przebieg. Należy również zadbać o właściwe podejście tych osób, ponieważ wdrożenie AI w obszarze zadań pracowników jest w wielu przypadkach większym wyzwaniem niż problemy techniczne związane z wprowadzaniem zmian systemowych. Oznacza to, że wymagane jest dostosowanie konkretnych procesów biznesowych oraz odpowiednie przygotowanie pracownikow do wykorzystania nowych technologii.

Przykłady rozwiązań opartych o sztuczną inteligencje (AI)

Jak już wspomniano, sztuczna inteligencja posiada bardzo szerokie zastosowanie. Co sprawia, że jest wykorzystywana przez wiele firm, niezależnie od branży ich działania. Przykładem może być Netflix, który sugeruje swoim użytkownikom filmy warte obejrzenia w oparciu o ich wirtualne profile. AI sprawdza, które filmy podobały się danej osobie oraz które zostały pozytywnie odebrane przez osoby o podobnym profilu. Tego typu działanie jest możliwe umożliwia rozbudowany ekosystem danych, który gromadzi i analizuje preferencje oraz profile klientów serwisu.

Innym przykładem sukcesu dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji jest Amazon, który z powodzeniem wdrożył w swojej działalności roboty Kiva. Uzasadnienie biznesowe tego ruchu było oczywiste, ponieważ amerykański gigant chciał sprzedawać jeszcze więcej i szybciej realizować procesy sprzedaży. Wdrożenie sztucznej inteligencji przyniosło lepszy rezultat niż zwiększenie powierzchni magazynowych. Ponieważ roboty odpowiadają za przesuwanie całych regałów z towarem, a zmniejszenie odległości pomiędzy nimi pozwoliło zmaksymalizować przestrzeń magazynową. Co więcej, algorytmy uczenia maszynowego w pełni kontrolują rozlokowanie produktów i półek w oparciu o schematy gospodarki magazynowej.

Zagrożenia podczas wdrożenia i utrzymywania sztucznej inteligencji (AI)

Wdrożenie i utrzymanie sztucznej inteligencji w firmie wiąże się również z pewnymi zagrożeniami, które należy starać się eliminować. Należy do nich m.in.:

– niepełne wykorzystanie lub nadużywanie – niepełne wykorzystanie możliwości oferowanych przez sztuczną inteligencję to zmarnowanie szansy na rozwój i uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Szkodliwe może być również nadmierne wykorzystanie tego wypu rozwiązań, co może wiązać się z inwestycjami, które nie przyniosą określonego poziomu zwrotu lub będą skierowane w obszary, których działanie nie wymaga wdrożenia zmian;

– odpowiedzialność – zagrożenie wynikającym ze stosowania sztucznej inteligencji jest odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez urządzenie lub usługę opartą na sztucznej inteligencji. Przykładem może być kolizja z udziałem autonomicznego samochodu, a co za tym idzie pytanie, kto w tej sytuacji jest odpowiedzialny? Zagadką pozostaje kwestia, czy odpowiada właściciel, producent samochodu, czy może programista;

– tworzenie baniek informacyjnych – sztuczna inteligencja jest w stanie wyświetlać informacje, które odpowiadają preferencją danej osoby, czy historii jej przeglądania. Może to sprawić, że użytkownik nie będzie miał dostępu do obiektywnych informacji, które mogłyby zmienić jego postrzeganie i odbiór rzeczywistości;

– wpływ na miejsca pracy – wykorzystanie sztucznej inteligencji może wyeliminować dużą liczbę miejsc pracy, a co za tym idzie wpłynąć na zwiększenie bezrobocia.

– etyka – sztuczna inteligencja może być wykorzystana w celu przewidzenia zachowania danej osoby, np. określenia ile jest w stanie zapłacić za dany produkt, a co za tym idzie skłonić sprzedawcę do podniesienia jego ceny. Nieetyczne może być również wykorzystanie sztucznej inteligencji w kampanii wyborczej, co pozwala dostosować jej przekaz do upodobań politycznych danej osoby.

Podsumowując

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to ogromna szansa dla przedsiębiorstwa, które może dzięki temu zoptymalizować sposób działania. Zautomatyzować swoje procesy biznesowe oraz uzyskać przewagę nad konkurencją. Oczywiście należy zadbać o to, by działanie sztucznej inteligencji uzupełniało się z czynnościami wykonywanymi przez człowieka i usprawniało je zamiast zastępować.

LEAVE A REPLY