W tym tygodniu Google rozszerzyło narzędzia do zarządzania urządzeniami G Suite na komputery z systemem Windows 10, dodając je do punktów końcowych z Androidem, iOS i Chrome, które znajdują się już na liście.
Administratorzy mogą teraz używać konsoli G Suite do zabezpieczania kont G Suite w systemach Windows 10 za pomocą technologii Google chroniących przed kradzieżą i podejrzanym logowaniem, a także ustawić te komputery na logowanie jednokrotne (SSO), aby dane logowania do konta G Suite były podwójnie Uwierzytelnianie logowania do systemu Windows 10.
Wprowadzanie nowych możliwości konsoli rozpoczęło się 27 kwietnia, a ścieżki szybkiego i zaplanowanego wydania (to ostatnie jest domyślne) zaczynały się jednocześnie, a nie jak zwykle.
Administratorzy muszą zainstalować aplikację Dostawca danych uwierzytelniających Google do systemów Windows (GCPW) na każdym komputerze z systemem Windows 10, aby dane urządzenie było zarządzane przez konsolę. GCPW łączy między innymi profile Windows istniejących użytkowników z ich kontami G Suite.
Firma Google zapoznała się z zarządzaniem urządzeniami z systemem Windows 10 w oparciu o konsolę, które rozpoczęło się w styczniu, znacznie szybciej wyprowadzając je z fazy beta niż zwykle w przypadku firmy z Mountain View w Kalifornii.
Wymagania dotyczące wersji systemu operacyjnego Windows 10 PC mandat Pro, Enterprise lub Business (ostatnia jest rozszerzeniem systemu Windows 10 Pro z subskrypcją Microsoft 365 Business Premium). Po stronie G Suite tylko klienci subskrybujący G Suite Enterprise, G Suite Enterprise dla Szkół i Uczelni lub Cloud Identity Premium mogą korzystać z funkcji niezwiązanych z tożsamością, które zostały nowo dodane do konsoli administracyjnej.
Po uruchomieniu administratorzy mogą zezwolić na jednokrotne logowanie w G Suite i innych usługach Google, zezwolić na serwer danych logowania użytkowników G Suite jako logowanie do systemu Windows 10, chronić konta, wywołując technologie Google w celu wykrywania podejrzanych zachowań i ataków typu phishing i ustaw szereg opcji na komputerach. Ta ostatnia obejmuje działania, takie jak ustawianie opcji aktualizacji systemu Windows, włączanie pełnego szyfrowania dysku BitLocker i zdalne czyszczenie urządzeń.
Nowa funkcja jest oddzielona od tego, co Google nazwał „podstawowym zarządzaniem urządzeniami” w październiku, kiedy określało, w jaki sposób domyślnie rejestruje się każdy system, czy to komputer osobisty, czy mobilny, w zarządzaniu punktami końcowymi, gdy tylko użytkownik zaloguje się do G Suite przez dowolna przeglądarka.
Ta koncepcja została zaprojektowana tak, aby każde urządzenie było widoczne w konsoli administracyjnej G Suite, aby dział IT mógł zlokalizować te, których systemy operacyjne wymagają uaktualnienia, lub wylogować się z konta w przypadku zgubienia lub kradzieży sprzętu.
W tym samym dniu, w którym Google ogłosił zarządzanie Windows 10, firma poinformowała również o odroczeniu podstawowego zarządzania urządzeniami. „Ze względu na aktywność związaną z COVID-19 pełne wdrożenie podstawowego zarządzania urządzeniami zostało opóźnione do 2020 r.” – powiedział tutaj Google.
Niektórzy klienci G Suite otrzymali podstawową opcję zarządzania, ponieważ wdrażanie trwało przez ostatnie sześć miesięcy.