Sztuczna inteligencja (AI) jej ewolucja i rola w systemach ERP
Jak działa AI?
Tak jak do fizycznego zjawiska spalania potrzebne są tlen i paliwo, tak dla rozwoju sztucznej inteligencji niezbędne składniki to dane i moc obliczeniowa. Powstały w 1956 roku pierwszy dysk twardy miał pojemność 4,4 MB. W 1992 roku na świecie powstawało około 100 GB danych dziennie. W 2018 roku 50 000 GB powstawało co sekundę.
Oprócz samego tworzenia danych i przetwarzania ich przez komputery o wysokiej mocy obliczeniowej, jednym z kluczowych czynników jaki ma wpływ na rozwój sztucznej inteligencji jest jakość danych. Nie wystarczy bowiem wybrać dowolnego zbioru danych i nakazać sieci neuronowej się uczyć. By osiągnąć właściwe rezultaty, proces uczenia i projektowania wymaga danych o wysokiej jakości oraz odpowiedniej uwagi pracujących z systemem ekspertów.
Sztuczna inteligencja – co to jest? Zastosowania w firmach
Sztuczna inteligencja to obszar, który od wielu lat jest intensywnie rozwijany m.in. ze względu na możliwość szerokiego zastosowania funkcji AI. Ciężko nie dostrzec wielkiego potencjału Artificial Intelligence niemal w każdej branży i sektorze gospodarki. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji zapewniają przewagę konkurencyjną szczególnie w takich branżach jak medycyna, bankowość, logistyka, czy transport. Faktem jest jednak to, że tego typu technologie będą w przyszłości niosły wartość dla prawie każdej branży i przedsiębiorstwa. W związku z tym wśród pracowników coraz częściej pojawiają się obawy, że sztuczna inteligencja zastąpi pracę człowieka. Eksperci są jednak innego zdania - uważają, że AI będzie raczej elementem wspierającym zasoby ludzkie. Szczególnie stanowiska managerskie i specjalistyczne będą wspierane przez rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sztucznej inteligencji, tego jak działa, jak może wpłynąć na funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa, a także, dlaczego jest przyszłością biznesu, to zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym rozwiewamy wiele wątpliwości związanych z tym tematem.
Dowiedz się, jak sztuczna inteligencja (AI) zmienia robotykę
Roboty i sztuczna inteligencja: rewolucyjne pozytywne zmiany w firmie
Koncepcja robotów korzystających ze sztucznej inteligencji od dziesięcioleci fascynuje i pobudza wyobraźnię. Pomysły dotyczące robotyki, które kiedyś były przedmiotem fantastyki naukowej, obecnie dla wielu firm stają się rzeczywistością.
Firmy korzystają z robotów ze sztuczną inteligencją, aby zbliżyć do siebie ludzi i technologię, rozwiązywać problemy i przekształcać modele biznesowe w sposób, który umożliwia spełnianie zmieniających się oczekiwań.
Na przykład roboty korzystające ze sztucznej inteligencji witają klientów w sklepach i zapewniają im spersonalizowane informacje i wskazówki. Zbierają dojrzałe warzywa na farmach i serwują kawę latte na zamówienie w kawiarniach. W otoczeniu przemysłowym roboty korzystające ze sztucznej inteligencji zapewniają bezpieczeństwo pracowników we wspólnych przestrzeniach. Autonomicznie wykonują również złożone zadania, takie jak cięcie, szlifowanie, spawanie i kontrolowanie.
Czym są roboty oparte na sztucznej inteligencji?
Roboty oparte na sztucznej inteligencji są wyposażone w różne czujniki (w tym urządzenia wizyjne, takie jak kamery 2D/3D, czujniki wibracyjne, czujniki zbliżeniowe, przyspieszeniomierze i inne czujniki środowiskowe), które dostarczają im danych do analizy i działania w czasie rzeczywistym.
Aby lepiej pojąć, czym są roboty oparte na sztucznej inteligencji, warto zrozumieć, co sprawia, że są inteligentne.
Sztuczna inteligencja odnosi się do szerokiej klasy systemów, które umożliwiają maszynom naśladowanie zaawansowanych możliwości ludzkich. Istnieje kilka sposobów osiągnięcia sztucznej inteligencji, jak przedstawiono na poniższym schemacie.